PODYPLOMOWE STUDIA WIEDZY O KULTURZE ŻYDOWSKIEJ I HOLOKAUŚCIE

W ROKU AKAD. 2012/2013 ZOSTAŁY ZAWIESZONE

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 V 2001r. w sprawie podstawy programowej (Dz. U. nr 61, poz. 625) nakłada na szkoły ponadpodstawowe obowiązek wprowadzenia na lekcjach języka polskiego i historii wiadomości dotyczących kultury i dziejów żydowskich.

Oferta Podyplomowych Studiów Wiedzy o Kulturze Żydowskiej i Holokauście na Uniwersytecie Wrocławskim wychodzi naprzeciw tym wymaganiom. Jest ona skierowana do tych osób, które odczuwają potrzebę podniesienia swoich kompetencji w zakresie tej trudnej i obciążonej wieloma uprzedzeniami tematyki.
      W polsko-izraelskim porozumieniu w sprawie treści nauczania przeszłości polskiej i żydowskiej zaproponowano rozszerzenie kształcenia w tej dziedzinie. Polsko-Izraelska Komisja Podręcznikowa uzasadniła celowość podjęcia takich działań w następujący sposób: „Poznanie faktów historycznych, ich uwarunkowań i wysiłek zrozumienia innych ludzi oraz ich motywacji pomoże w przezwyciężeniu stereotypów zakorzenionych w naszych społeczeństwach. Zrozumienie procesów kształtowania się tych stereotypów będzie pomocne w ich rozwiewaniu” (Polsko-Izraelska Komisja Podręcznikowa: Zalecenia dotyczące podręczników historii i literatury w Polsce i w Izraelu, Warszawa-Jerozolima 1995).

Rodzaj studiów: zaoczne (zjazd raz w miesiącu, w weekend)

Czas trwania: 2 semestry

Liczba godzin w semestrze: 154

Sposób rekrutacji: kolejność zgłoszeń

Koszt semestru: 1150 zł

Uzyskane kwalifikacje: doskonalenie. Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia Podyplomowych Studiów Wiedzy o Kulturze Żydowskiej i Holokauście.

Przedmioty:

Historia Żydów
Literatura i kultura żydowska
Główne pojęcia judaizmu
Stosunki polsko-żydowskie
Historia Holokaustu. Jak uczyć o Holokauście?
Zajęcia warsztatowe

Charakterystyka:

Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze Żydowskiej i Holokauście przeznaczone są dla absolwentów studiów licencjackich i magisterskich z uprawnieniami pedagogicznymi do nauczania historii, języka polskiego lub katechezy na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i licealnym, a także osób bez przygotowania i praktyki pedagogicznej, ale zainteresowanych kulturą i historią Żydów (od Biblii po Holokaust). W razie potrzeby, zajęcia warsztatowe prowadzone będą w dwóch grupach: dla nauczycieli (1 grupa) oraz osób pracujących w innych zawodach (1 grupa).

Czas nauki:

Dwa semestry, w systemie zaocznym – w weekendy raz w miesiącu.

Koszt nauki:

Pokrywają instytucje delegujące kandydatów lub sami uczestnicy.

Informacje:

Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze Żydowskiej i Holokauście