Tradycją Studium Kultury i Języków Żydowskich i ważnym elementem jego działalności edukacyjnej stały się ekspedycje naukowe. W każdym roku akademickim organizowane są dwie wyprawy do miejsc - w Polsce lub za granicą - związanych obecnością Żydów. Ekspedycje są nie tylko sposobnością do lepszej integracji, lecz także okazją, by wychodząc z murów uczelni, w niekonwencjonalny sposób poznać historię Żydów w miejscu jej "dziania się".   Tu będą pojawiały się informacje dotyczące kolejnych wypraw, a także relacje i wspomnienia z nich. Poniżej szczegółowy plan najbliższej z nich. 

 

Ekspedycja naukowa po Lubelszczyźnie – 18-19 maja 2013

 

Marta Jarczak    

 

W studiach żydowskich nic nie zastąpi kontaktu z miejscami, w których działa się żydowska historia, a kulturę materialną najlepiej oglądać „na żywo”. Dlatego razem z naszymi koleżankami i kolegami z lubelskiej judaistyki ruszamy na dwudniową ekspedycję naukową. Zapowiada się arcyciekawie, pouczająco i intensywnie – wystarczy spojrzeć na program: 

          
 Makieta ławeczki Singera
(źródło: bilgoraj.com.pl)


18 maja: Łęczna (muzeum judaików w synagodze) - Włodawa (muzeum w synagodze, dwa bet midrasze) - Izbica (spacer po starym cmentarzu) - Zamość (synagoga główna, mykwa, dom Leśmiana, cmentarz nowy, synagoga na Nowym Mieście, czas wolny /posiłek + spacer po starówce); nocleg w Krasnobrodzie

19 maja: (wyjazd z Krasnobrodu ok. 8:30) - Bełżec (muzeum) - Tomaszów Lubelski (cmentarz, ew. muzeum) - Józefów Biłgorajski (synagoga, cmentarz plus posiłek) - Biłgoraj (ławeczka Singera, cmentarz, makieta w Kolegium) - Szczebrzeszyn (synagoga, cmentarz) - Lublin (powrót ok. 20:00).

 

Tą wiosną po raz pierwszy wyjazd rozliczamy jako część zajęć z kultury żydowskiej – w programie Studium przewidzianych dla 2. roku. Na wyprawę zapraszamy jednak wszystkich obecnych, byłych i przyszłych Studentów. Wspaniała atmosfera i spora dawka wiedzy – gwarantowane.

 

Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytet Wrocławski, pl. Nankiera 15 50-140, Wrocław Tel. +48-71-3752017 Fax +48-71-3752811
www.judaistyka.uni.wroc.pl